20 września 2022
Kochasz zwierzęta - zostań weterynarzem. Lubisz podróżować - ślij cv do linii lotniczych. Czy decyzja o wyborze zawodu na pewno sprowadza się do odpowiedzi na jedno proste pytanie?  Prawdopodobnie podnoszą
13 września 2019
  Kiedy śledzę w polskich mediach ważne tematy:  kryzys klimatyczny, prawa kobiet, prawa społeczności LGBT etc. to uderza mnie bardzo niski poziom dyskusji. Jak powinna wyglądać komunikacja, żeby nasza rozmowa pozostawiła
08 lipca 2019
  Dr Agnieszka Bojanowska jest psychoterapeutką. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych doświadczających kryzysów psychicznych i w codziennym funkcjonowaniu. Od 15 lat pracuje naukowo na Uniwersytecie SWPS. Ma doktorat z zakresu psychologii szczęścia

Artykuły z tej kategorii

 

Lato. Toskania. Pierwszy albo drugi dzień naszych wakacji. W drodze na przystanek autobusowy mijamy dwie dziewczyny ubrane jakby je ktoś żywcem wyjął z Instagrama. Pamiętam tę sytuację, bo pomyślałam: "Na bank turystki...", a chwilę potem okazało się, że to Niemki ;) . Moglibyśmy w tym momencie opowieści uznać po prostu, że jestem złośliwa, gdyby nie dosyć świeżo opublikowane dane.

Tegoroczne wakacje poprzedziło badanie przeprowadzone przez agencję Censuswide. Zapytała ona Brytyjczyków, jaką kwotę planują wydać na odzież, którą będą nosili tylko podczas urlopu. Respondenci zadeklarowali w sumie 700 milionów funtów. Do tego ankietowani zaplanowali 2,7 mld funtów na pozostałe ubrania na lato, takie jak zwiewne zestawy i letnia biżuteria. Wszystkie te rzeczy po zakończonych wakacjach respondenci mieli zamiar... wyrzucić.

 

 

Ubrania wakacyjne, na festiwal i wesele

Na liście jednorazowych, szkodliwych zakupów ubraniowych znalazły się jeszcze stroje na wesele i letnie festiwale. Co czwarty ankietowany czułby się źle, gdyby tę samą "odzież weselną" założył drugi raz. 51% respondentów odpowiedziało, że kupuje ubrania specjalnie na festiwal lub wakacje, by podnieść poziom swojej ekscytacji.

 

Social media

Ta sama agencja zapytała Brytyjczyków o wpływ social mediów na ich stosunek do odzieży. Jeden na dziesięciu respondentów przyznał się do pozbywania się ubrań, jeżeli te pojawiły się trzy razy na zdjęciach w mediach społecznościowych, z czego jeden na pięciu, że po prostu wyrzuca je na śmietnik.

 

Dlaczego właściwie o tym piszę?

Na przykładzie tych badań świetnie widać znaczenie naszych codziennych wyborów. A tak się składa, że szczęśliwie ten kij ma dwa końce:

  1. Badacze z Wrap UK (Valuing Our Clothes: The True Cost of How We Design, Use and Dispose of Clothing in the UK, 2012 r.) wyliczyli, że wydłużenie życia ubrania o 9 miesięcy to zmniejszenie śladu węglowego pozostawionego przez tę rzecz o 20-30%. Warto o tym pamiętać przy następnym przeglądzie szafy, gdy będziemy się zastanawiać nad pozbyciem się odzieży. Może da się w niej pochodzić jeszcze jakieś 9 miesięcy? ;) .
  2. Redaktorka PULS Reportage przeprowadziła eksperyment, który wykazał, że żadna z osób z jej otoczenia nie zauważyła, gdy przez dwa tygodnie chodziła w tych samych dwóch zestawach ubrań. Na miejscu jest postawienie sobie pytania: czy gdybyśmy wiedzieli, że naszych nowych ubrań nikt nie zauważy, kupilibyśmy je? Może warto pozostać przy tych, które już mamy?
  3. Organizacja charytatywna Oxfam szacuje, że gdyby wszyscy Brytyjczycy wzięli udział w akcji Second Hand September, polegającej na kupowaniu przez miesiąc ubrań używanych zamiast nowych, Wielka Brytania zmniejszyłaby emisję gazów cieplarnianych odpowiadającą 900 lotom samolotem dookoła świata. Niby proste wyzwanie, tylko jeden miesiąc, a ile można ugrać.

 

Nie mamy planety B

Przypomnę tylko, że sama produkcja odzieży zużywa tak wiele zasobów naturalnych, np. wody i wymaga na tyle dużych nakładów energetycznych, że branża znajduje się w czołówce przemysłów obciążających i zanieczyszczających planetę. Dodatkowym problemem jest radzenie sobie ze śmieciami tekstylnymi, których nie potrafimy recyklingować na sensowną skalę. Takie bezrefleksyjne dodawanie sobie emocji zakupami ubraniowymi zwyczajnie napędza kryzys klimatyczny, prowadząc do poważnego problemu ekologicznego, o którym dokładniej możecie przeczytać we wpisie Not so fast, fast fashion!.

Brytyjczycy kupują ubrania przed urlopem. Potem je wyrzucają...

30 września 2019
Polskie marki odzieżowe

​​​​​​​