Renowacja butów – czy to się opłaca?

W zeszłym miesiącu wróciły do mnie buty po usłudze renowacji w Sneakers Spa. Przyznaję, że nie planowałam pisać na ten temat – zakładałam, że niczego nowego bym Wam nie przekazała: zdjęcia przed i po możecie do woli oglądać na profilu zakładu szewskiego, a i cennik usług znajdziecie bez problemu. Jednak kilka rzeczy mnie zaskoczyło i to o nich chciałbym Wam wspomnieć.

Zanim przejdę do konkretów, wyjaśnię dlaczego zdecydowałam się akurat na Sneakers Spa. Przed skorzystaniem z jakiejś usługi, zazwyczaj wypytuję znajomych o polecenia i zawsze czytam opinie w Internecie. Tak się jednak złożyło, że nikt nie był w stanie polecić mi szewca, który oferuje renowację butów. Pozostały opinie na forach, a Sneakers Spa miało tę zaletę, że zdjęcia efektów pracy regularnie zamieszcza na swoim Fb. Dodatkowo usługa była akurat w promocji, a buty mogłam przesłać pocztą, co w okresie pandemii okazało się być zaletą.

Zamawianie usługi online

Usługę zamówiłam i opłaciłam przez stronę www. Ponieważ zdecydowałam, że oprócz swojej pary butów, oddam również buty jednego z Domowników w ramach prezentu urodzinowego, system poinformował mnie, że przy tej wartości zamówienia nie muszę płacić za przesyłkę. Super. Sfinalizowałam transakcję i czekałam na kuriera. Tutaj pojawiło się pierwsze zdziwienie, bo nie dostałam ani potwierdzenia zamówienia, ani informacji zwrotnej o zmianie statusu, kurier również się nie pojawił 😉 . Skontaktowałam się ze Sneakers Spa, gdzie wyjaśniono mi, że buty mogę teraz wysłać do nich za pobraniem lub w ramach alternatywy opłacić i wysłać przesyłkę, a koszty zostaną zwrócone. Wolałabym nie być krytykiem Sneakers Spa, bo – i tutaj spoiler – nie wykluczam, że jeszcze skorzystam z ich usług, ale niekomfortowo czułam się z tym, że nie ma żadnych informacji zwrotnych po opłaceniu zamówienia, więc muszę o tym wspomnieć.

Czego usługa nie obejmuje

W opisie usługi renowacji na stronie Sneakers Spa czytamy: Mówiąc najprościej, renowacja obuwia to przywracanie oryginalnego wyglądu. Wyobraź sobie wehikuł czasu, do którego wkładasz znoszone, brzydkie buty, a po odpowiednim ustawieniu pokrętła wyciągasz tę samą parę, która wygląda dokładnie tak, jak w dniu zakupu.

Jednak za klejenie i zapiętki poproszono mnie o dopłatę wg cennika (oczywiście najpierw zapytano, czy decyduję się na te poprawki).

Dodatkowo płatna jest też wymiana fleków. Tak naprawdę, jeśli chcemy uniknąć zaskoczenia, najlepiej zapytać o wycenę jeszcze zanim wyślemy buty do renowacji.

Cena

No to przejdźmy do kalkulacji:

Nowe buty (białe Vagabondy po przecenie): 270 zł

Renowacja: 129 zł

Klejenie: 25 zł

Zapiętki: 49 zł

Przesyłka zwrotna: 16 zł

Razem: 219 zł

W przypadku tej konkretnej pary butów, z czysto finansowego punktu widzenia renowacja nie wypadła znacząco korzystnie. 270 zł za nowe vs 219 zł za naprawione.

Czas

Zamówienie opłaciłam 16.09, a buty były u mnie z powrotem 5.11. Dosyć długo, ale z drugiej strony oddałam dwie pary butów, więc dla mnie ten czas oczekiwania jest jeszcze akceptowalny.

Przed renowacją
Przed renowacją – zapiętki

Efekty

Niestety nie mam dla Was zbyt wielu zdjęć, bo nie sądziłam, że się przydadzą ;] . Mam nadzieję, że uwierzycie mi na słowo, że buty faktycznie wyglądają na odnowione. Co prawda nie tak efektownie jak na profilu Fb, ale tam pewnie trafiają najbardziej spektakularne metamorfozy, co jest dla mnie zrozumiałe. Podsumowując, za samą renowację dałabym 8 na 10 gwiazdek.

Efekt końcowy
Po renowacji – zapiętki

Zadek pozostaje na miejscu

Jak zauważyliście, trochę sobie jednak ponarzekałam. Miało być wow, wyszło mocne 6/10:

Wizyta butów w Sneakers Spa zakończyła się happy endem. Cieszę się, że moje sneakersy nie leżą na śmietniku, a właściwie to znów noszę je bardzo często.

Mam nadzieję, że osoba, która odnawiała moją parę butów, miała ze swojej pracy chociaż trochę satysfakcji i dobrą zapłatę.

Ale:

Wydałam sporą kwotę pieniędzy i poświęciłam więcej czasu na komunikację, niż się spodziewałam. Długo czekałam aż buty do mnie wrócą (nie uzyskałam też odpowiedzi na moje pytanie, kiedy dokładnie będą gotowe). Spodziewałam się bardziej precyzyjnego wykonania – jest poprawnie, ale można wskazać miejsca, gdzie widać klej itp. Moje oczekiwania były w każdym razie wyższe.

Podsumowując

Trzymam kciuki za rozwój tej i podobnych usług. Uważam, że sam pomysł przywracania znoszonych butów do stanu „prawie nowości” wart jest, żeby nad nim pracować 🙂 . Na razie według mnie jest 6/10, ale myślę, że z czasem będzie coraz lepiej. Nie mam też póki co doświadczenia z podobnymi usługami w innych zakładach szewskich, więc to są moje subiektywne pierwsze wrażenia.

3 comments

  1. Hrj, ja kordystam z But Kompany z Gdańska. Fakt, ze stacjonarnie, ale jestem zadowolona z jakości ich napraw – zwykle też od razu mówią co będzie jak wygładać po renowacji, by uniknąć rozczarowania.

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: