20 września 2022
Kochasz zwierzęta - zostań weterynarzem. Lubisz podróżować - ślij cv do linii lotniczych. Czy decyzja o wyborze zawodu na pewno sprowadza się do odpowiedzi na jedno proste pytanie?  Prawdopodobnie podnoszą
13 września 2019
  Kiedy śledzę w polskich mediach ważne tematy:  kryzys klimatyczny, prawa kobiet, prawa społeczności LGBT etc. to uderza mnie bardzo niski poziom dyskusji. Jak powinna wyglądać komunikacja, żeby nasza rozmowa pozostawiła
08 lipca 2019
  Dr Agnieszka Bojanowska jest psychoterapeutką. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych doświadczających kryzysów psychicznych i w codziennym funkcjonowaniu. Od 15 lat pracuje naukowo na Uniwersytecie SWPS. Ma doktorat z zakresu psychologii szczęścia

Artykuły z tej kategorii

 

Dla jednych kontener na ubrania jest rodzajem podzielni, gdzie zostawiają swoje dawne skarby, żeby mogły posłużyć komuś innemu. Dla innych - to dodatkowy pojemnik na śmieci  (tyle, że na ubrania).

Jak jest naprawdę?

 

 

Zniszczone ubrania: TAK, brudne: NIE

Znoszone lub zniszczone ubranie, lepiej jest wrzucić do kontenera, niż do śmieci. Jest duża szansa, że właściciel kontenera odpowiednio je zutylizuje lub przerobi np. na czyściwo, podczas gdy z pojemnika na odpady zmieszane, odzież trafi po prostu na wysypisko.

Jednak ubrania wyrzucane do kontenera, powinny być czyste i suche, nawet jeśli są zniszczone. To dlatego, że w kontenerze, a potem w sortowni, będą się one mieszały z pozostałymi rzeczami. Nieprzyjemny zapach lub wilgoć, mogą obniżyć wartość rynkową tych pozostałych ubrań, nie ułatwiają też zadania pracownikom sortowni.

 

 

Nigdy luzem

Warto też wiedzieć, że ubrania w kontenerze narażone są na szkodliwe działanie czynników środowiska, np. w trakcie burzy do kontenera przedostaje się wilgoć. Dlatego nigdy nie należy wrzucać ubrań luzem, im bardziej je zabezpieczymy, tym lepiej.

Uprzedzając Wasze skojarzenia, nowe ubrania wcale nie są mniej szkodliwe dla zdrowia od używanych. One również narażone są na niekorzystne czynniki środowiskowe podczas transportu (a przecież często płyną do nas z odległych zakątków świata). Dlatego tak często spryskiwane są np. formaldehydem (by się go pozbyć, zaleca się dwukrotne wypranie odzieży przed jej pierwszym założeniem).

 

Buty TYLKO związane

Dodatkowo, jeśli przekazujemy buty, powinny być one ze sobą dobrze połączone, aby nie pogubiły się w sortowni, czy w trakcie transportu. W sortowni folie są rozcinane, a ich zawartość wysypywana jest na ruchomą taśmę - w takich warunkach bardzo łatwo zapodziać któryś z butów, a odnalezienie pary jest jak szukanie igły w stogu siana.

 

Naprawione?

Czasami drobna naprawa zmienia wszystko, np. "odkulkowanie" zmechaconego swetra, sprawia, że ponownie wygląda jak nowy, czasem wystarczy przymocowanie szlufki lub przyszycie guzika. Naprawione ubrania będą miały większą szansę, aby trafić do puli "na sprzedaż" i dzięki temu wejść do drugiego obiegu. Uszkodzone ubranie prawdopodobnie skończy jako czyściwo (choć i tutaj tkanina musi spełniać kryteria, np. powinna być bawełniana) lub paliwo alternatywne (podobno 70% rzeczy z kontenerów nadaje się jedynie do przerobienia na paliwo).

 

Czego NIE wrzucać do kontenera na ubrania?

14 września 2020
Polskie marki odzieżowe

​​​​​​​