Czego NIE wrzucać do kontenera na ubrania?

Dokładnie miesiąc temu zapytałam o to firmę Wtórpol, która obsługuje m.in. kontenery oznaczone logo PCK, ale niestety do tej pory nie dostałam od nich odpowiedzi… Na szczęście w międzyczasie trafiłam na wywiad z Tomaszem Bocianem (współzałożyciel inicjatywy „Ubrania do oddania”), który rozwiał moje największe wątpliwości. Rozmowę przeprowadziła Katarzyna Zajączkowska, a jej podcasty Wam tutaj podlinkuję – wszystkie dotyczą tematu odpowiedzialnej mody.

Gdzie trafiają ubrania?

Ubrania z kontenerów przewożone są do sortowni, gdzie wyłuskiwane są rzeczy nadające się do ponownej sprzedaży. Te, które nie spełniają wymogu handlu, zostaną przerobione na czyściwo, paliwo alternatywne itp., w każdym razie przestaną być ubraniami 😉 .

Dzieje się tak dlatego, że handel używanymi ubraniami to przede wszystkim biznes (i to jaki! Wielkość rynku szacuje się na ok. 6 mld zł), a firmy zbierające tekstylia starają się maksymalizować swój zysk.

Nie zmienia to faktu, że beneficjentem ich działalności mogą być m.in. środowisko naturalne oraz organizacje charytatywne. Środowisko naturalne zyskuje, ponieważ duzi gracze, jak np. Wtórpol, dysponują technologią do bezpiecznej utylizacji odpadów tekstylnych. Przykładowo: mogą wytworzyć z tekstyliów paliwo alternatywne podczas kontrolowanego procesu produkcji, co dla środowiska jest o niebo lepsze, niż zalegające latami na wysypiskach ubrania (dopiero w 2025r. ma wejść w życie dyrektywa unijna, zgodnie z którą pojawi się kolejna frakcja segregowanych odpadów, czyli odpady tekstylne).

Odzież z kontenerów co prawda nigdy nie trafia do potrzebujących, ale pewna część zysku z jej sprzedaży, zasili konto organizacji charytatywnej, jeśli organizator zbiórki współpracuje z takową.

1. Zniszczone ubrania: TAK, brudne: NIE

Znoszone lub zniszczone ubranie, lepiej jest wrzucić do kontenera, niż do śmieci. Jest duża szansa, że właściciel kontenera odpowiednio je zutylizuje, podczas gdy z pojemnika na odpady zmieszane, odzież trafi po prostu na wysypisko.

Jednak ubrania wyrzucane do kontenera, powinny być czyste, nawet jeśli są zniszczone. To dlatego, że w kontenerze, a potem w sortowni, będą się one mieszały z pozostałymi rzeczami. Nieprzyjemny zapach może obniżyć wartość rynkową tych pozostałych ubrań, nie ułatwia też zadania pracownikom sortowni.

2. Dobrze spakuj

Warto też wiedzieć, że ubrania w kontenerze narażone są na szkodliwe działanie czynników środowiska, np. w trakcie burzy do kontenera przedostaje się wilgoć. Dlatego nigdy nie należy wrzucać ubrań luzem, im bardziej je zabezpieczymy, tym lepiej. Dodatkowo, jeśli przekazujemy buty, powinny być one ze sobą jakoś połączone, aby nie pogubiły się w trakcie transportu, czy w sortowni.

Uprzedzając Wasze skojarzenia, nowe ubrania wcale nie są mniej szkodliwe dla zdrowia od używanych. One również narażone są na niekorzystne czynniki środowiskowe podczas transportu (a przecież często płyną do nas z odległych zakątków świata). Dlatego tak często spryskiwane są np. formaldehydem (by się go pozbyć, zaleca się dwukrotne wypranie odzieży przed jej pierwszym założeniem).

3. Napraw, jeśli możesz

Czasami drobna naprawa zmienia wszystko, np. „odkulkowanie” zmechaconego swetra, sprawia, że ponownie wygląda jak nowy, czasem wystarczy przymocowanie szlufki lub przyszycie guzika. Naprawione ubrania będą miały większą szansę, aby trafić do puli „na sprzedaż” i dzięki temu wejść do drugiego obiegu.

Kończąc temat, polecam Wam bardzo rozmowę z Tomaszem Bocianem – w branży jest nie od dziś, zna jej cienie i blaski 😉 :

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: