20 września 2022
Kochasz zwierzęta - zostań weterynarzem. Lubisz podróżować - ślij cv do linii lotniczych. Czy decyzja o wyborze zawodu na pewno sprowadza się do odpowiedzi na jedno proste pytanie?  Prawdopodobnie podnoszą
13 września 2019
  Kiedy śledzę w polskich mediach ważne tematy:  kryzys klimatyczny, prawa kobiet, prawa społeczności LGBT etc. to uderza mnie bardzo niski poziom dyskusji. Jak powinna wyglądać komunikacja, żeby nasza rozmowa pozostawiła
08 lipca 2019
  Dr Agnieszka Bojanowska jest psychoterapeutką. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych doświadczających kryzysów psychicznych i w codziennym funkcjonowaniu. Od 15 lat pracuje naukowo na Uniwersytecie SWPS. Ma doktorat z zakresu psychologii szczęścia

Artykuły z tej kategorii

 

Jednym z powodów, dla których kupujemy za dużo ubrań, jest niewiedza jak "budować garderobę". Jeśli sami nie interesujemy się tematem, raczej nikt nas nie nauczy jak to robić, a nawet niektórzy będą uważać, że nie jest to wiedza szczególnie potrzebna. Jednocześnie w wielu sytuacjach życiowych zakłada się, że będziemy potrafili się dobrze ubrać (np. prezentacja biznesowa, czy własny ślub), a na co dzień wygląd przekłada się na nasze samopoczucie. Jeśli mam być szczera, nie znam osoby, która chciałaby wyglądać źle...

 

Co to ma wspólnego z byciem eko?

Wiedza na temat stylizacji daje narzędzia do tego, żeby omijać błędy zakupowe i gromadzić w szafie tylko te ubrania, które będą nam służyły tak jak sobie tego życzymy. Tutaj sprawdza się powiedzenie: mniej znaczy więcej. Nie chodzi o to, żeby mieć "X sztuk" ubrań, ale by mieć w co się ubrać. Zresztą mniejsza szafa to więcej przestrzeni w domu.

Przechodząc do sedna, zebrałam porady stylistów, które dla mnie były najbardziej przydatne w zrozumieniu, co to znaczy budować garderobę i jak to robić. Dodam, że wcale nie były to te najczęściej powtarzane wskazówki.

 

Kapsułowa garderoba to nie wymysł minimalistów, a narzędzie pracy stylistów.

Nieważne, jakie jest Twoje podejście do mody, ani ile masz ubrań w tym momencie. Jeśli nie będą one do siebie pasowały, nie będziesz dobrze wyglądać. I choć jest ona jak najbardziej logiczna, niewiele osób stosuje tę zasadę. Nie chodzi o to, żeby sprowadzać do mieszkania wyjątkowe okazy i zamykać je w szafie. Nie jesteś kolekcjonerem (chyba, że jesteś ;) ).

 

Masz intuicję

Wcale nie musisz znać wszystkich zasad stylizacji. Mało tego, czasami cząstkowa wiedza jest gorsza od niewiedzy. Klasyczny przykład: podwijanie nogawki w spodniach (odsłanianie kostek). Większość osób zna zasadę, że poziome linie skracają sylwetkę i optycznie pogrubiają. Podwinięcie nogawki =pozioma linia=skrócenie sylwetki/optyczne pogrubienie? A właśnie, że nie ;) . W każdym razie niekoniecznie. Podwijając nogawkę, odsłaniamy jeden z najszczuplejszych punktów ciała, a więc obszar kostki, a to optycznie wyszczupla sylwetkę, przez co wydaje się ona wyższa. Ten efekt zazwyczaj jest silniejszy od efektu optycznego skrócenia (pozioma linia). Nie musicie tego wiedzieć, wystarczy, że zaufacie sobie, gdy widzicie, że po podwinięciu nogawki wyglądacie lepiej (albo gorzej).

 

Kolory neutralne

Wielu stylistów stawia sobie za punkt honoru, żeby nauczyć nas, w jakich kolorach wyglądamy jak milion dolarów. Natomiast my nie wszystkie kolory lubimy. Zwłaszcza osoby, którym dobrze w pastelach, buntują się przed noszeniem "swoich kolorów". Jeśli nie jesteśmy gotowi na noszenie kolorów odpowiednich w szczególności do naszego typu urody, możemy po prostu zestawiać ze sobą tzw. kolory neutralne, w których wszyscy wyglądamy dobrze, a czasem bardzo dobrze. To nasz wybór :) .

 

Znowu te kolory

O kolorach napisano wiele książek. Typy urody podzielono na 12 i więcej typów kolorystycznych, którym przypisano konkretne barwy. Ale jeśli nie chcesz się w to wszystko zagłębiać, zauważ, że kolory możemy podzielić na: ciepłe i intensywne (nasycone), zimne i intensywne, ciepłe mniej nasycone oraz zimne mniej nasycone. Jeśli przyłożysz do twarzy po kilka przykładowych barw z każdej grupy, szybko dowiesz się wokół których z nich budować szafę.

 

Odwrócona kolejność

Jeśli nie wiesz: jaki masz typ sylwetki, typ kolorystyczny itp., spróbuj to ustalić w odwrotny sposób, niż sugeruje większość materiałów. Zamiast definiować, którym typem jesteś, przymierz charakterystyczne zestawy polecane dla każdego typu. W ten sposób zobaczysz, która stylizacja najlepiej podkreślała Twoje atuty, a co za tym idzie - "jakim typem jesteś".

 

Przeskalowanie

Dla zdrowia ważne jest, ile ważysz, ale dla stylizacji już nie. Można dobrze prezentować się bez względu na wagę. To dlatego, że liczą się proporcje. Dopóki ubranie na Tobie będzie miało odpowiedni rozmiar, sylwetka będzie zachowywać kształt, przez co będzie dobrze wyglądać. Im jesteśmy więksi, tym większe powinniśmy dobierać dodatki, żeby zachowane zostały proporcje - mały wąski pasek na dużej sylwetce będzie wyglądać groteskowo. Duży na drobnej sylwetce - tak samo.

Im lepiej się ubierasz, tym bardziej jesteś eko? Porady stylistów.

11 lutego 2020
Polskie marki odzieżowe

​​​​​​​