Polskie marki odzieżowe – moda męska

Znacznie łatwiej jest znaleźć polską markę odzieżową szyjącą codzienne ubrania damskie, niż męskie. Być może ma tutaj znaczenie fakt, że moda dla panów jest bardziej klasyczna od mody dla pań, fasony zmieniają się rzadziej, więc mężczyźni kupują ubrania z myślą, że powinny posłużyć przynajmniej kilka sezonów, a skoro tak to producenci się do tego dostosowali; polskim markom trudniej jest zdobyć męskiego sieciówkowego klienta, bo on słabiej odczuwa deficyt jakości, niż klient płci żeńskiej.

A może, jak pisał Mr Vintage w artykule Drogie panie, co wy kupujecie?, kobiety łatwiej godziły się na słabą jakość i dlatego działy damskie w sieciówkach szybciej zaczęły oferować buble? Nie mi oceniać 😉 .

O czym warto wiedzieć

W każdym razie, jeśli chcemy wspierać zrównoważoną modę to obok odzieży z drugiej ręki, która jest najbardziej ekologicznym wyborem i szczerze polecam tę opcję, możemy zainteresować się firmami szyjącymi w Polsce. Nie chcę generalizować, bo przecież nie testowałam ubrań wszystkich rodzimych firm, w dodatku w każdej wyprodukowanej serii mogą zdarzyć się lepsze i gorsze sztuki, ale jeśli mam dzielić się swoim doświadczeniem: gdy zestawiam własne sieciówkowe egzemplarze z produktami polskich marek to widzę ogromną różnicę w jakości na korzyść rodzimych produktów.

Natomiast mało optymistyczną kwestią, o której warto wspomnieć są coraz częstsze głosy, że polskie krawcowe bywają nieodpowiednio wynagradzane, więc kupowanie od naszych marek nie jest z definicji wyborem etycznym. Rodzimi producenci często chwalą się, że szyją w Polsce, ale większość nie podaje konkretnych zakładów, przez co trudno jest sprawdzić jaką opinię ma dana szwalnia i jak traktuje pracowników. Nie są to oczywiście warunki na poziomie wyzysku w bangladeskich fabrykach, polski rynek pracy jest też znacznie bardziej przyjazny w razie, gdybyśmy chcieli zmienić pracodawcę. Ale warto mieć to na uwadze i wyostrzyć czujność, gdy np. widzimy, że cena jest bardzo niska i nieprawdopodobnym byłoby uszyć ciuch takim kosztem w naszym kraju.

Czym się kieruję tworząc listę

1. Tak jak w przypadku poprzedniej listy, która skupiała się na markach szyjących głównie damskie ubrania, szukam firm, oferujących ubrania codzienne, czyli w stylu casual, ewentualnie smart casual. Pomijam te szyjące ubrania eleganckie i ekskluzywne, bo im poświęcę uwagę innym razem.

2. Czy marki szyją w Polsce sprawdzam na ich stronie internetowej, a jeśli nie ma takiej informacji to wysyłam pytanie do firmy. Na razie nie mam sposobu na sprawdzenie, czy producent jest rzetelny w podawaniu miejsca produkcji. Ufam, że tak, jednak biznes zna różne przypadki.

3. Na koniec zwracam jeszcze uwagę jak często firma wypuszcza nowe kolekcje (i czy są to krótkie serie, czy nie). Rzadkie serie oraz częste, ale krótkie traktuję jako produkcję slow, w przeciwnym wypadku firma jest dla mnie częścią modelu biznesowego fast fashion. Nie mam oczywiście dostępu do danych wewnętrznych producentów na ten temat, więc obserwuję kampanie polskich marek i na tej podstawie podejmuję decyzję.

Lista marek

Ubrania basic: Ansin (T-shirt nieodznaczający się pod koszulą), Basiclo, Mecomplete, Veva, Hibou, Cottonganic, Tyszert;

Sportowe: Power Canvas, Zimno, Szwendamsie;

Ubrania klasyczne i smart casual: Roy, Zack Roman (większość produkcji w Polsce);

Ubrania uliczne (jeansy, bluzy, T-shirty, nadruki): Aloha from deer, Rick and Morty, Diamante Wear, Prosto Wear, Urban City, BOR, MARVEL, Smoke Story Group, PLNY, Elade, MyStars, Kush, JIGGA WEAR;

Wzory, artystyczne nadruki: Cacofonia, Dzień Dobry Sklep, SELVA;

Skandynawski design: Delikatessen, Reykjavikdistrict;

Lniane: Seaside Tones;

Wełniane: Paterns (w tym T-shirty z wełny merino);

Gra słowem: Pan tu nie stał, Nad wyraz;

Plecaki, torby: Nisza, Fabiola;

Sneakersy: Sofix;

Bielizna: Italian Fashion;

Skarpetki: Kabak.

Listę będę uzupełniać, gdy poznam nowe firmy, więc jeśli jesteście zainteresowani tematem zaglądajcie tu od czasu do czasu.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: