Co zrobić z ubraniami, których nie nosimy?

Niedługo pewnie część z nas zdecyduje się na przedsezonowy przegląd szafy i w efekcie stanie przed dylematem, gdzie oddać ubrania, z których już nie korzysta. Możliwości przekazania odzieży do drugiego obiegu jest sporo i wciąż przybywają nowe, dlatego zebrałam je tutaj w jednym miejscu dla wygody 🙂 .

Fundacje, które przekazują ubrania potrzebującym (nie sprzedają ich)

Warunek: Ubrania muszą się pokrywać z aktualnymi potrzebami fundacji. Ten sposób wymaga od nas wcześniejszego wyszukania wiarygodnych placówek przyjmujących odzież w okolicy i obserwowania komunikatów na ich FB czy Instagramie. Możemy też zadzwonić do fundacji z pytaniem, czy akurat nie potrzebują takich ubrań jakie nam zalegają. No i trzeba „wykroić” trochę czasu, aby przekazać paczkę.

Stan ubrań: Mogą nosić ślady użytkowania (nie mylić z brudem i nieświeżością, pranie jest konieczne), ale wciąż muszą doskonale spełniać swoją funkcję.

Przykład: Fundacja Daj Herbatę w Warszawie, która w tym momencie prowadzi zbiórkę.

Sklepy charytatywne

Warunek: Jeśli znajdziemy czas, żeby pójść do sklepu. Przy okazji możemy tam zanieść zalegające nam na półkach książki, filiżanki i inne różności.

Stan ubrań: Sklep charytatywny będzie sprzedawał rzeczy, które mu podarujemy, więc nie mogą być uszkodzone i muszą być wyprane.

Przykład: Kopalnia sklep charytatywny.

Grupy FB, gdzie oddajemy rzeczy za darmo

Warunek: Robimy zdjęcia rzeczom i opisujemy ich stan. Potem umawiamy się na przekazanie ubrań z osobą, która chce je przejąć.

Stan ubrań: Każda potwora potrafi znaleźć amatora. Czasem ktoś zgłosi się nawet po bardzo zniszczone ubranie, bo np. szyje i potrzebuje skrawków.

Przykład: Uwaga, śmieciarka jedzie.

Podzielnie

Warunek: Jeśli w naszej okolicy działa podzielnia i wygospodarujemy czas, by się do niej przemieścić. Gdy podzielnia jest przepełniona, tzn. nie ma już wolnych miejsc na regałach, ubrania musimy zabrać z powrotem – nie możemy ich postawić obok szafki.

Stan ubrań: Jak te dla fundacji.

Przykład: Najsłynniejsza i chyba pierwsza w Polsce jest podzielnia w Poznaniu, a od niedawna również Warszawa ma swoją (Givebox Warszawa Stegny).

Inicjatywy z kurierem do domu

Warunek: Pomaganie przez ubranie wymaga napełnienia worka o ładowności 25 kg do 3/4 objętości (lub przekazania do punktu stacjonarnego). Worek dostajemy w ciągu 5 dni dni od zgłoszenia fundacji chęci przekazania odzieży. Dla inicjatywy Ubrania do oddania minimum zgłoszenia to 10 kg ubrań, czyli dwa pełne 60 litrowe worki. Remix: dotyczy tylko ubrań „na czasie” i dopasowanych do pory roku oraz określonych marek, karton o minimalnym rozmiarze 40 x 30 x 15 cm, a maksymalnym 60 x 40 x 30 cm.

Stan ubrań: Pomaganie przez ubranie i Ubrania do oddania wymagają odzieży bez dziur, plam i trwałych zmechaceń materiału. Remix to second hand online, który przyjmuje ubrania w stanie „jak nowe”.

Przykład: Ubrania do oddania (ubrania sprzedawane są firmom pośredniczącym, które odsprzedają je dalej, czyli wprowadzają ponownie do obiegu; za każdy kg ubrań 1 zł przekazywany jest na wskazaną przez nas kampanię; lista kampanii dostępna na stronie inicjatywy). Pomaganie przez ubranie (schemat jak w Ubrania do oddania), Remix (second hand online, który dzieli się z nami zyskiem lub wypłaca kwotę minimalną, jeśli nie uda się rzeczy sprzedać).

Wymiana ubrań

Warunek: Sami organizujemy albo wyszukujemy zorganizowaną przez kogoś akcję wymiany ubrań. W tym drugim przypadku zapoznajemy się z regulaminem 🙂 .

Stan ubrań: Bez wad, bardzo dobry – jak na sprzedaż.

Przykład: Ciuchowisko.

Inicjatywy Bank Ubrań i Szafa Przyjaciół

Warunek: Bank ubrań zbiera damską odzież w stylu smart i smart casual (przekazuje ją kobietom, które opuszczają domy dziecka / rodziny zastępcze i będą stawiać pierwsze kroki na rynku pracy). Bank informuje o potrzebie zbiórki na FB, nie przyjmuje ubrań przez cały czas. Szafa przyjaciół zbiera odzież dla bezdomnych, a wiec sportową, swobodną, która może przydać się, żeby żyć i przetrwać na ulicy. Głównie męską. Trafi ona do bezdomnych, którzy będą mieli możliwość wybrać sobie te ubrania, które im się najbardziej podobają. O sposobach zbiórki informuje na FB i stronie internetowej. W obu przypadkach ubrania musimy sami dostarczyć.

Stan ubrań: Bank ubrań wymaga odzieży w świetnym stanie, bo ubrania te mają pozwolić odpowiednio prezentować się na rozmowach kwalifikacyjnych i w życiu zawodowym. Szafa przyjaciół przyjmuje odzież, którą sami bylibyśmy w stanie założyć: wypraną (my nie mamy takiej możliwości), bez plam, dziur i śladów znacznego zużycia.

Jeśli natomiast chcemy się pozbyć z szafy cennych ubrań, tzw. perełek to możemy odsprzedać je do vintage shopów (np. Crush, Atelier Second Life) lub handlować nimi na własną rękę na FB czy platformach aukcyjnych.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s