20 września 2022
Kochasz zwierzęta - zostań weterynarzem. Lubisz podróżować - ślij cv do linii lotniczych. Czy decyzja o wyborze zawodu na pewno sprowadza się do odpowiedzi na jedno proste pytanie?  Prawdopodobnie podnoszą
13 września 2019
  Kiedy śledzę w polskich mediach ważne tematy:  kryzys klimatyczny, prawa kobiet, prawa społeczności LGBT etc. to uderza mnie bardzo niski poziom dyskusji. Jak powinna wyglądać komunikacja, żeby nasza rozmowa pozostawiła
08 lipca 2019
  Dr Agnieszka Bojanowska jest psychoterapeutką. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych doświadczających kryzysów psychicznych i w codziennym funkcjonowaniu. Od 15 lat pracuje naukowo na Uniwersytecie SWPS. Ma doktorat z zakresu psychologii szczęścia

Artykuły z tej kategorii

 

Zniszczonych ubrań niestety nie możemy po prostu wyrzucić na śmietnik, bo zostaną potraktowane jako nienadające się do przetworzenia odpady i w związku z tym wywiezione na wysypisko. Tam przez wiele lat będą próbowały się rozłożyć, a w tym czasie szkodliwe chemikalia "przejdą" z nich do gleby i wody. Z kolei wygodna opcja kontenerów na ubrania zyskała czarny PR, kiedy okazało się, że to co się dzieje dalej z odzieżą, zależy od właściciela kontenera i może rozmijać się z naszymi intencjami. Co w takim razie zrobić, gdy rzecz nie nadaje się już do noszenia?

 

Sortowanie

Odzież trwale poplamiona, odbarwiona, zniekształcona, znoszona, dziurawa, czyli taka, której nie przekazalibyśmy dalej nikomu bliskiemu, nie przyda się też osobie potrzebującej. Funkcjonujemy w tym samym świecie i nikt, bez względu na status majątkowy, nie będzie sobie mógł pozwolić na to, żeby w pracy, czy w miejscach publicznych chodzić w poplamionym, wyciągniętym stroju. Jasne, że jeśli sami chcemy w odbarwionej koszuli malować mieszkanie, nikt nie będzie namawiał nas do tego, by traktować ją jak odpad. Z punktu widzenia środowiska najlepiej jest używać odzieży jak najdłużej. Jeśli jednak z ręką na sercu nie widzimy już wartości użytkowej w naszym ubraniu, nie łudźmy się, że osoba korzystająca z pomocy społecznej znajdzie dla niej zastosowanie. Nie jest tak, że ubogie osoby zawsze dysponują maszyną do szycia, potrafią naprawić rzecz, która nam wydaje się nie do odratowania, mają czas to zrobić itd...

 

Uwaga, śmieciarka jedzie

Entuzjastów naprawiania i przerabiania rzeczy można za to znaleźć wśród członków grup na facebooku jak np. "Uwaga, śmieciarka jedzie". Nawet jeśli ubranie wydaje się nam nie do odratowania, warto zapytać, czy ktoś z grupy nie będzie chciał go od nas przejąć. Na "Uwaga, śmieciarka jedzie" można wystawiać prawie wszystko (szczegóły są w regulaminie, który trzeba przeczytać, aby zostać dodanym do grupy), a więc nie tylko odzież. Minusy? Zdarza się, że osoba, która umówiła się z nami, że odbierze rzecz nie szanuje naszego czasu i po prostu się nie zjawia.

 

Oddychaj

Chociaż na stronie akcji "Pomaganie przez ubranie" możemy przeczytać optymistyczną informację, że odzież, która nie nadaje się do noszenia, poddawana jest recyklingowi na ściereczki, wysokiej jakości papier, izolację samochodową, wypełniacze siedzeń lub na kolejne ubrania, to jednak organizatorzy zbiórki nie przyjmą od nas zniszczonych ubrań. Prawdopodobnie dlatego, że ich recykling nie jest tanim procesem. Zniszczonej odzieży nie możemy też przekazać w ramach inicjatywy Ubrania do oddania. Światełkiem w tunelu okazują się tutaj kontenery PCK. Na swojej stronie internetowej PCK informuje:

Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom, w zamian za wsparcie finansowe. Darczyńcy, którzy chcą przekazać ubrania, pościel, pluszaki, czy buty w dobrym stanie, wciąż mogą to zrobić odwożąc wyprane rzeczy do najbliższego oddziału PCK.

Uff... czyli już mamy dwie możliwości: Uwaga, śmieciarka jedzie lub kontener PCK. Jeśli pojemnik PCK jest przeładowany, wg wskazówek na stronie powinniśmy poinformować organizację o sytuacji (dane kontaktowe do odpowiedniego oddziału PCK znajdują się na kontenerze). Lokalizację kontenerów możemy sprawdzić na stronie internetowej akcji. Większość pojemników nie należy do PCK, a każda firma ma inną politykę, więc jeśli chcemy wiedzieć, co się stanie z wyrzuconymi ubraniami, trzeba niestety sprawdzać informacje na stronie firmy, której planujemy powierzyć odzież.

 

Pojemniki w sieciówkach

Od jakiegoś czasu w sieciówkach pojawiają się pojemniki na starą odzież. Niestety, jak pokazano w dokumencie CBC News, firmy nie wywiązują się z obietnicy poddania zebranych ubrań recyklingowi, a cała akcja ma na celu przede wszystkim przyciągnięcie klientów. Za oddanie starych ubrań dostajemy przecież rabat na kolejne zakupy...

 

PSZOK

PSZOK to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w którym możemy oddać kłopotliwe odpady, tylko wcześniej powinniśmy się upewnić, że oddział, do którego chcemy zanieść ubrania w ogóle je przyjmuje, bo PSZOKi mogą mieć różną politykę.

 

Witaj Internecie

Bywa też tak, że sami nie wiemy jak bardzo potrzebujemy naszych zużytych ubrań. Jeśli na aktualną listę zakupów wpisaliśmy bawełniany ręcznik do włosów (podobno nie niszczy ich struktury), a mamy w domu zużyty T-shirt, z powodzeniem możemy wykreślać z listy ręcznik, a głowę wycierać koszulką. Stare ubrania nadają się oczywiście na ścierki, szmatki, ale też można z nich zrobić, np. wycieraczkę lub pociąć na wielorazowe waciki kosmetyczne, T-shirt przerobić na torbę na zakupy. U nas w domu ostatnio okazało się, że porozciągany kardigan jest całkiem niezłą narzutą ochraniającą sprzęt muzyczny. Podoba mi się też pomysł robienia ze starych swetrów rękawiczek lub szalików. Więcej pomysłów podpowie nam poczciwa wyszukiwarka internetowa.

 

Koce, ręczniki, pościel dla schroniska

Koce, ręczniki i pościel, które dla ludzi są już niefunkcjonalne, mogą się jeszcze przydać na legowiska zwierząt w schroniskach. Placówki informują na stronach internetowych czego w danym momencie potrzebują.

 

Co zrobić ze zniszczonymi ubraniami?

05 sierpnia 2019
Polskie marki odzieżowe

​​​​​​​