Kiedy robić czystki w szafie? Planowanie zrównoważonej garderoby – krok 2

Jeśli interesujecie się tematem odpowiedzialnej mody to na pewno wiecie, że w momencie, kiedy skończymy przeglądać szafę i wydzielimy ubrania, których już nie chcemy nosić, w zasadzie pojawia się problem. Teoretycznie jest wiele miejsc, które przyjmują ubrania, teoretycznie możemy przekazać je znajomym lub członkom rodziny.

W praktyce nie jest to takie proste: bo znajomi mają inny gust, może nie znamy nikogo o podobnych wymiarach, na portalu aukcyjnym nikt od nas rzeczy nie chce odkupić, a organizacja charytatywna przyjmuje tylko aktualnie jej potrzebne części garderoby. Także inicjatywy jak „Ubrania do oddania” przy przyjmowaniu rzeczy stawiają warunki, np. minimalna waga paczki. Jak w takim razie robić czystki w szafie, żeby było możliwie odpowiedzialnie?

Pewnych rzeczy nie przeskoczymy

Jeśli mamy w szafie ubrania:

  1. których nie da się już naprawić,
  2. za małe,
  3. niewygodne,
  4. w których źle się czujemy i wiemy, że nigdy ich nie założymy (nie ten kolor/fason/styl);

oznacza to, że czas na czystki. W garderobie nie ma już dla tych rzeczy miejsca, bo przestały pełnić swoją funkcję (nie założymy ich).

Wybierz dobry moment

Jeśli szybko zmienia nam się styl, warto często robić przegląd szafy i wyłapywać rzeczy, które zaczynają nam się nudzić. To daje największe szanse na znalezienie im drugiego domu, bo są jeszcze niezniszczone i wciąż na czasie.

Z punktu widzenia środowiska, najlepiej jest, gdy ubrania jak najdłużej pozostają w obiegu. Dlatego ma sens przeglądanie szafy regularnie, w trakcie trwania sezonu – najłatwiej wtedy znaleźć osobę, która będzie chciała przejąć od nas ubranie. Czyli zimą szukamy chętnych na sweter, a latem na lnianą koszulę.

Szczególnym okresem jest też adwent, bo wtedy wiele organizacji charytatywnych zbiera ubrania dla potrzebujących.

Kiedy moment nie jest najlepszy xD

Jeśli ma być odpowiedzialnie to pewnie nie będzie po najmniejszej linii oporu 😉 .

Większość z nas przygodę ze zrównoważoną modą zaczyna z przepełnioną szafą. Nie znaczy to, że dobrym rozwiązaniem jest pozbycie się nadmiarowych ubrań dla zasady. Skoro mają dom, po co je narażać na ryzyko przerobienia na ścierki?

Takie funkcjonowanie z przepełnioną szafą nie jest łatwe, ale można wtedy spróbować trzymać w niej jedynie ubrania na aktualny sezon (resztę przechowywać w pudełkach lub workach próżniowych). Ciekawym sposobem jest też trzymanie w szafie tylko 30 sztuk ubrań i zamienianie ich po miesiącu na kolejne 30 sztuk (pierwsze 30 chowamy do pudełek/worków próżniowych, a z pudełek/worków wyciągamy kolejne). W ten sposób uczymy się budować kapsułową garderobę i lepiej poznajemy swój styl.

Tym razem liczy się ilość

Co zrobimy z niechcianymi ubraniami, zależy od tego, ile mamy sztuk do oddania. Jedna bluza? No jasne: popytam po znajomych, wystawię na olx, poczekam aż znajdzie się na nią chętny (jedna bluza w domu nie zawadza). Gorzej, jeśli tych ubrań jest naprawdę dużo. Realnie patrząc, nawet jeśli mamy szczere chęci, może się okazać, że brakuje nam czasu albo siły na szukanie właściwego miejsca każdej rzeczy z osobna. Wtedy, warto zainteresować się akcjami jak Ubrania do oddania, czy Pomaganie przez ubranie, które przyjmują takie właśnie większe pakunki.

Wbrew pozorom, wspomniane inicjatywy nie są rozwiązaniem idealnym. Choćby dlatego, że nie zawsze mamy do oddania więcej, niż 10 kg ubrań. Przyjmują też one tylko rzeczy w bardzo dobrym stanie. Czyli takie trochę znoszone, ale jeszcze nadające się spodnie, które chętnie przejęłaby po nas siostra, mogą nie spełnić wymogu.

Kontener?

Kontenery są raczej ostatecznością, bo większość ubrań do nich wrzucanych jest spalanych lub przerabianych na szmatki. Wbrew naszym nadziejom, tylko ok. 20% z trafiających tam tekstyliów po selekcji zostaje zakwalifikowanych jako nadające się do drugiego obiegu:

Ponad 70 procent przeznaczamy na paliwo alternatywne. To specjalny rodzaj, nie pali się nim w domu w piecach, ono trafia najczęściej do cementowni, dużych zakładów, które mają specjalne systemy filtrów, dzięki którym mogą je spalać w sposób bezpieczny dla środowiska. Wykonujemy też szmatki do czyszczenia maszyn, cały czas pracujemy nad przetwarzaniem elementów plastikowych ubrań na deski kompozytowe, z których można robić na przykład wytrzymałe płoty – mówi Bolechowski. (http://www.tvn24.pl)”.

Przyznam się, że ja do kontenera wyrzucam rzeczy, które moim zdaniem nadają się na szmatki. Pilnuję tylko, żeby były świeżo wyprane, bo będą miały styczność z innymi ubraniami, które być może zostaną zakwalifikowane jako te 20% na sprzedaż. Wyrzucam tam też ubrania, dla których nie udało mi się w żaden inny sposób znaleźć nowego domu.

Pozostając w temacie wyrzucania…

Problem śmieci tekstylnych nie jest w Polsce idealnie rozwiązany. Brakuje jasnej informacji, co z nimi zrobić, a recykling ubrań w zasadzie nie istnieje u nas wcale, przynajmniej nie dotarłam do żadnej wzmianki na ten temat. Gdy wpisuję hasło „ubrania” do wyszukiwarki dla zasad segregacji śmieci w Warszawie, dostaję odpowiedź, że powinnam wyrzucić je do zmieszanych:

Tyle, że ja wiem, jakim problemem dla środowiska są składowane na wysypiskach tekstylia i dlatego naprawdę wolałabym ich do zmieszanych nie wyrzucać.

Problematyczne części garderoby

Pomimo wszystkich informacji zebranych na temat tego, co robić ze zniszczonymi lub niechcianymi ubraniami, nadal bywa, że nie wiem, co z nimi zrobić. Najbardziej problematyczne jest dla mnie wyrzucanie:

  1. starej bielizny. Wydaje mi się, że lepiej by było przerobić ją na szmatki lub paliwo, niż wyrzucić na śmietnik, a więc, że powinnam ją uprać i oddać do kontenera. Z drugiej strony, czy warto zużywać wodę na pranie ubrań, które zamierzamy wyrzucić?
  2. Ubrań w stanie: zbyt znoszone, by je komuś oddać, choć sama bym je jeszcze nosiła, gdyby na mnie pasowały. Tutaj najczęściej wybieram kontener albo sama przerabiam je na ścierki.
  3. Ubrań/butów, których nie będę nosić, więc nie chcę wydawać pieniędzy na naprawę.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: