Eko zarządzanie szafą. Harmonogram.

W najbliższym okresie więcej czasu spędzimy w domu, więc pomyślałam, że można byłoby zająć się tematem cyklu życia ubrań w szafie… Jeśli chcemy do niego mądrze podchodzić, potrzebny jest plan. Ubrania zużywają się i niszczą, a nasze potrzeby zmieniają w czasie, dlatego to, co się dzieje w szafie, dobrze jest kontrolować na bieżąco. W ten sposób zabezpieczymy się przed nietrafionymi decyzjami w przyszłości.

Najbardziej ogólnie, czynności składające się na zarządzanie szafą to:

  1. Szafa na nowo: wyzwanie polegające na chodzeniu przez miesiąc w ubraniach, które zakładamy najrzadziej – próba włączenia ich do naszych codziennych zestawów.
  2. Znalezienie niewykorzystywanym ubraniom nowego domu: swap, przekazanie członkom rodziny lub znajomym, sprzedaż. Odpowiedzialne zajęcie się niechcianymi lub zniszczonymi ubraniami.
  3. Naprawianie, odnawianie ubrań, które są przez nas noszone.
  4. Uzupełnienie braków w garderobie z odpowiedzialnych źródeł #thinksecondhandfirst.
  5. Porządkowanie szafy, przygotowanie jej do nowego sezonu.

Ile będzie pór roku, tyle razy pojawi się potrzeba przejścia przez punkty 1-5.

Przed rozpoczęciem sezonu

Mniej więcej dwa miesiące przed spodziewanym rozpoczęciem sezonu, dobrze jest zanieść do odświeżenia i naprawy ubrania, buty, płaszcze, torebki / plecaki. Wszystko na spokojnie, więc nawet gdy szewc czy krawcowa wyznaczą odległy termin, to i tak nie będzie nam przeszkadzało.

Jest to też dobry okres na wytypowanie braków w garderobie. Przemyślenie, czego nam potrzeba, żeby łatwiej budowało się zestawy i aby były bardziej funkcjonalne. Można też rozpocząć uzupełnianie braków. Bez pośpiechu i z rozsądkiem. Może niektórych ubrań w zeszłym roku nie nosiliśmy, bo nie mieliśmy do nich butów i teraz warto to zmienić? Coś się definitywnie zniszczyło? Najbardziej ekologiczne jest oczywiście kierowanie się zasadą: najpierw poszukaj rzeczy z drugiej ręki, dopiero później przeglądaj nowe ubrania.

Drugi miesiąc sezonu

Szafa na nowo. Sezon trwa od jakiegoś czasu i widzimy już, po które ubrania sięgamy niechętnie. To moment, by dać im drugą szansę, zastanowić się, jak inaczej możemy je zestawiać – może wtedy częściej będziemy je nosić? Te ubrania, które wybieraliśmy najrzadziej, dobrze jest przełożyć na najłatwiej dostępne miejsce w szafie i przez najbliższy miesiąc starać się chodzić przede wszystkim w nich.

Mniej więcej środek sezonu

Wiemy, których ubrań na pewno nie będziemy nosić. Daliśmy im szansę, ale coś się okazało niewygodne, inna rzecz zupełnie nie pasowała do naszego obecnego stylu życia. Sezon trwa, więc możemy te ubrania przekazać dalej komuś z rodziny albo sprzedać. Jeśli chcemy skutecznie sprzedać rzecz, przy ustalaniu ceny warto patrzeć na kwoty uzyskane przez oferujących produkty w archiwum aukcji za ostatni okres, ponieważ to są realne kwoty, jakie kupujący są skłonni płacić za podobne rzeczy.

Koniec sezonu

Porządkowanie szafy, przygotowanie jej do nowego sezonu – wyeksponowanie ubrań na nadchodzący sezon, schowanie tych odpowiednich na kończącą się porę roku. Układanie, organizowanie 🙂 . Im lepiej zorganizowana szafa, tym bardziej prawdopodobne, że dobrze wykorzystamy jej zawartość.

Ja zostaję w domu i chyba nie jest trudno odgadnąć, co będę robiła… Trzymajcie się.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: