Jak „przejść” na slow fashion w 2020r.? 12 kroków.

Dzisiejszy tekst jest nietypowy. Wiem, że jedni lubią taką formę, ale inni nie cierpią, dlatego liczę na przymrużenie oka z Waszej strony. Chodziło mi o stworzenie małego podsumowania tego, co można zmienić w swoich nawykach zakupowych, żeby stały się mniej szkodliwe dla środowiska. Chciałam też zwrócić uwagę, że małymi krokami można zajść znacznie dalej, niż by się mogło wydawać. Niech 2020 będzie dla nas rokiem odpowiedzialnych zakupów ubraniowych. Bo dlaczego by nie 🙂

Styczeń

Rozpisz harmonogram zakupów na cały rok z góry. Idealne by było, gdyby znalazło się w nim dwa razy mniej wizyt w sklepach, niż w zeszłym roku.

Luty

Poznaj alternatywy dla szybkiej mody: polskie marki odzieżowe (np. tu i tu; choć z zastrzeżeniem, że sytuacja polskich szwaczek również bywa dramatyczna – są różne szwalnie), lumpeksy w Twojej okolicy, second handy online, ofertę platform aukcyjnych (allegro, olx, vinted), grupy na fb, wymianki, ubrania z demobilu, sklepy charytatywne.

Marzec

Wyrób w sobie nawyk: zanim kupisz nowe ubranie, przejrzyj oferty z drugiej ręki.

W sklepie stacjonarnym odmawiaj opakowań, a zamiast tego proś o zapakowanie ubrania do własnej siatki.

Kwiecień

Wiosenne porządki w szafie? Zastanów się, dlaczego nie chcesz już nosić niektórych ubrań. Może regularnie popełniasz któryś z błędów zakupowych?

Maj

Na najbliższych zakupach pomyśl o tym, czy ubranie, które zamierzasz przygarnąć, byłoby łatwo odsprzedać, gdyby Ci się znudziło. Jeśli nie, potraktuj to jako argument przeciwko kupowaniu tej konkretnej rzeczy, a potem rozważ wszystkie za i przeciw.

Czerwiec

Pomyśl, za co uwielbiasz wakacje. Podczas zakupów przed wyjazdem, pamiętaj o tym, co w trakcie odpoczynku najważniejsze, czyli o swojej liście i nie kupuj jednorazowych ubrań, które posłużą Ci tylko na urlopie. To nie one decydują o udanych wakacjach. Jeśli potrzebujesz letnich rzeczy, wybierz takie, które będziesz z przyjemnością nosić przez kilka sezonów.

Lipiec

Podziel się którymś z linków z osobą, która Twoim zdaniem o odpowiedzialnej modzie wie jeszcze niewiele:

Sierpień

Spróbuj stworzyć ze swoich ubrań kapsułową garderobę.

Wrzesień

Dołącz do akcji Second Hand September i nie kupuj w tym miesiącu żadnych nowych ubrań.

Październik

Zadbaj o swoje buty/torebki/plecaki. Zanieś buty do szewca, jeśli jest taka potrzeba, regularnie czyść je i pastuj. Buty/torebki/plecaki przechowuj tak, by się nie odkształciły i nie porysowały.

Listopad

Dowiedz się czegoś nowego o praniu ubrań – jak można to robić, żeby przedłużać ich życie i zużywać mniej wody.

Grudzień

Po 11 miesiącach na pewno slow fashion masz już we krwi. Nie dasz się porwać szałowi zakupów, co najwyżej wybierzesz się po nie do własnej szafy. I o to chodziło 🙂

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: