Dzisiejszy tekst jest nietypowy. Wiem, że jedni lubią taką formę, ale inni nie cierpią, dlatego liczę na przymrużenie oka z Waszej strony. Chodziło mi o stworzenie małego podsumowania tego, co można zmienić w swoich nawykach zakupowych, żeby stały się mniej szkodliwe dla środowiska. Chciałam też zwrócić uwagę, że małymi krokami można zajść znacznie dalej, niż by się mogło wydawać. Niech 2020 będzie dla nas rokiem odpowiedzialnych zakupów ubraniowych. Bo dlaczego by nie 🙂

Styczeń
Rozpisz harmonogram zakupów na cały rok z góry. Idealne by było, gdyby znalazło się w nim dwa razy mniej wizyt w sklepach, niż w zeszłym roku.
Luty
Poznaj alternatywy dla szybkiej mody: polskie marki odzieżowe (np. tu i tu; choć z zastrzeżeniem, że sytuacja polskich szwaczek również bywa dramatyczna – są różne szwalnie), lumpeksy w Twojej okolicy, second handy online, ofertę platform aukcyjnych (allegro, olx, vinted), grupy na fb, wymianki, ubrania z demobilu, sklepy charytatywne.

Marzec
Wyrób w sobie nawyk: zanim kupisz nowe ubranie, przejrzyj oferty z drugiej ręki.
W sklepie stacjonarnym odmawiaj opakowań, a zamiast tego proś o zapakowanie ubrania do własnej siatki.
Kwiecień
Wiosenne porządki w szafie? Zastanów się, dlaczego nie chcesz już nosić niektórych ubrań. Może regularnie popełniasz któryś z błędów zakupowych?
Maj
Na najbliższych zakupach pomyśl o tym, czy ubranie, które zamierzasz przygarnąć, byłoby łatwo odsprzedać, gdyby Ci się znudziło. Jeśli nie, potraktuj to jako argument przeciwko kupowaniu tej konkretnej rzeczy, a potem rozważ wszystkie za i przeciw.

Czerwiec
Pomyśl, za co uwielbiasz wakacje. Podczas zakupów przed wyjazdem, pamiętaj o tym, co w trakcie odpoczynku najważniejsze, czyli o swojej liście i nie kupuj jednorazowych ubrań, które posłużą Ci tylko na urlopie. To nie one decydują o udanych wakacjach. Jeśli potrzebujesz letnich rzeczy, wybierz takie, które będziesz z przyjemnością nosić przez kilka sezonów.
Lipiec
Podziel się którymś z linków z osobą, która Twoim zdaniem o odpowiedzialnej modzie wie jeszcze niewiele:
Sierpień
Spróbuj stworzyć ze swoich ubrań kapsułową garderobę.

Wrzesień
Dołącz do akcji Second Hand September i nie kupuj w tym miesiącu żadnych nowych ubrań.
Październik
Zadbaj o swoje buty/torebki/plecaki. Zanieś buty do szewca, jeśli jest taka potrzeba, regularnie czyść je i pastuj. Buty/torebki/plecaki przechowuj tak, by się nie odkształciły i nie porysowały.
Listopad
Dowiedz się czegoś nowego o praniu ubrań – jak można to robić, żeby przedłużać ich życie i zużywać mniej wody.

Grudzień
Po 11 miesiącach na pewno slow fashion masz już we krwi. Nie dasz się porwać szałowi zakupów, co najwyżej wybierzesz się po nie do własnej szafy. I o to chodziło 🙂