Ekologiczne pakowanie przesyłek

Rośnie popularność zakupów przez Internet, coraz więcej produkujemy też w związku z tym odpadów opakowaniowych. Nie będę polemizować z argumentem, że mniej przesyłek to mniej śmieci. Na pewno rzadsze, bardziej przemyślane zakupy są tutaj nie do przecenienia. Wszyscy to wiemy, jednak każdemu z nas pewnie nie raz zdarzy się jeszcze coś zamówić na odległość. Albo sprzedać jakąś rzecz komuś z innej miejscowości. Natomiast przesyłkę można zapakować w sposób bardziej ekologiczny lub mniej i wydaje mi się, że warto wiedzieć który jest który 🙂 .

Zawijanie, zaklejanie

Zwykłej taśmy klejącej nie recyklinguje się , ale czy używanie papierowej wersji może coś zmienić? Owszem. W opisie taśmy z papieru typu kraft czytamy: „przeznaczona do recyklingu razem z tekturowym opakowaniem„. Taśma jest też odporna na niskie temperatury, wilgoć, ma bardzo dobre właściwości klejące, jest wytrzymała i elastyczna.

Z myślą o ograniczeniu odpadów warto przygotowywać przesyłkę tak, by kupujący miał potem możliwość otworzyć opakowanie nie niszcząc go. Dzięki temu będzie mógł z niego skorzystać, gdy sam postanowi coś wysłać. Ja oglądam filmy na YouTube o optymalnym składaniu rzeczy, zawijaniu prezentów – w ten sposób docieram do pomocnych trików.

Puste miejsca

Co jeszcze możemy zrobić pakując przesyłkę? Dostosowywać rozmiar opakowania do zawartości. Kiedyś dostałam parę skarpetek w paczce wielkości dwóch pudełek po butach. Co w tym złego? Według raportu Forbes Insights zbędne wypełniacze przyczyniają się do problemu niepotrzebnego transportu: 24% kontenerów jest pustych, przewóz niezagospodarowanej przestrzeni generuje rocznie 122 mln ton dwutlenku węgla, a $46 mld można zaoszczędzić na kosztach logistycznych każdego roku. Opis metodologii w tym raporcie nie jest dla mnie wystarczająco szczegółowy, dlatego ostrożnie przełożyłabym wnioski na polskie warunki w taki sposób: firmy kurierskie prawdopodobnie będą wysyłały transport bez względu na to, czy samochód jest pełen, czy nie, bo działają pod presją czasu (dostawa w 24h). Nawet jeśli właściwie zapakujemy paczkę, będzie loterią czy przedsiębiorcom pomoże to uniknąć pustego przebiegu. Ale już dla usług Poczty Polskiej, czy Paczki w Ruchu nasze pakowanie raczej ma znaczenie, tak samo jak w przypadkach opisanych w raporcie.

Wypełniacze

Jeśli już mowa o wypełniaczach, dobrze sprawdzają się w tej roli papierowe kule i papier z niszczarki (podobno można go dostać np. od urzędu, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce; na pewno możemy poprosić o ścinki zaprzyjaźnioną firmę albo pobliską szkołę lub samemu pociąć niepotrzebne zapiski). Istnieją też wypełniacze biodegradowalne typu SKROPAK, czyli tzw. chrupki. Są one produkowane z mąki kukurydzianej i rozpuszczają się w wodzie. W dodatku SKROPAK możemy wykorzystywać wielokrotnie.

Pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczania delikatnych przedmiotów. Tutaj nie bez powodu często stosuje się plastikową folię bąbelkową. Nie jest to optymalne rozwiązanie z punktu widzenia ekologii (plastik). Moim zdaniem po pierwsze ważna jest świadomość, że folia bąbelkowa jest opakowaniem wielorazowym. Nie należy jej od razu wyrzucać – możemy ją wykorzystać sami lub przekazać dalej. Folię bąbelkową da się też zastąpić tekturą falistą, czasem wystarczy (niestety nie zawsze) dobrze opatulić przedmiot gazetą.

Warto też rezygnować z kopert zabezpieczonych folią bąbelkową. Bardzo dobrą alternatywą dla nich są koperty sumo. Jeśli nie ma potrzeby dodatkowej ochrony, kopertę możemy wykonać sami ze starej mapy, z papieru pakowego … Tak naprawdę ogranicza nas wyobraźnia.

Informacja dla sprzedającego

Na podstawie własnych doświadczeń stwierdzam też, że dużo zmienia wpisywanie w miejscu komentarza do zamówienia / informacji dla sprzedającego, że zależy nam, aby przesyłka zapakowana była w możliwie przyjazny środowisku sposób. W komentarzu możemy sprecyzować, co według nas oznacza ekologiczny sposób pakowania, byle nie stawiać sprzedawcy konkretnych wymagań: przecież zdecydowaliśmy się na zakup nie pytając go wcześniej w jaki sposób przygotowuje przesyłkę i czy ewentualnie zgodzi się zmienić dla nas swoją praktykę, absurdalne byłoby żądać od niego obklejenia paczki według ścisłych wskazówek. Ja stosuję formułkę: „Bardzo zależy mi, aby przesyłka zapakowana była w możliwie przyjazny środowisku sposób. Dziękuję za pomoc.”. Jak do tej pory ten prosty komunikat działa.

Mindfulness

Zaprzyjaźnione sklepy internetowe potwierdziły mi, że większość z nas niecierpliwi się oczekując na przesyłkę. Wyobrażam więc sobie, że kiedy już ją odbieramy wielu z nas zdarza się bezrefleksyjnie rozerwać kopertę/pudełko, byleby szybciej zobaczyć co jest w środku. Zmiana tego nawyku jest dosyć prosta do wprowadzenia, a wiele wnosi, bo nie niszczymy niepotrzebnie opakowań. Warto kierować się zasadą, że staramy się wprowadzać jak najmniej nowych materiałów do obiegu, a używać tych, które już mamy. Dodatkową korzyścią będzie to, że sprzedając swoje rzeczy przez Internet zyskamy możliwość obniżenia ceny przesyłki i nasza oferta będzie bardziej atrakcyjna dla kupującego.

Schować czy nie schować

Pozostając jeszcze przez chwilę przy założeniu, że nie tylko kupujemy przez Internet, ale też wystawiamy swoje niechciane rzeczy na sprzedaż, nie ma się co oszukiwać i lepiej od razu pogodzić się z tym, że potrzebne będzie wygospodarowanie miejsca na opakowania do ponownego użytku. Inaczej będą się „walały” po naszej domowej przestrzeni wywołując irytację, a gdy okażą się potrzebne pewnie pojawi się problem ze zlokalizowaniem „akurat tego pudełka”. Im poważniej podejdziemy do sprawy, tym chętniej w przyszłości zdecydujemy się zatrzymać opakowanie zamiast je wyrzucać 😉 .

Jeśli nie sprzedajemy przez Internet i opakowań nie będziemy mieli jak zużyć to najpewniej znamy kogoś, kto to robi prywatnie lub jako przedsiębiorca. Możemy przekazać opakowania znajomym. Zawsze jest też opcja wystawienia ich na grupach na FB jak Uwaga, śmieciarka jedzie.

A tak przy okazji…

Właścicielom kotów nie trzeba przypominać jaką wartość dla ich pupili ma KAŻDE pudełko. Zamiast kupować nową plastikową zabawkę możemy mruczkowi podarować tekturowe niebo 😉 . Temu maluchowi ze zdjęcia z pudełka zrobiliśmy domek, do którego może się schronić, gdy reszta domowników działa mu na nerwy. Szczerze mówiąc myślę, że wiele zwierząt nie pogardzi zabawką z tektury. Więcej, zaryzykuję stwierdzenie, że i dzieci znalazłyby dla niej zastosowanie, choćby przy swoich pracach plastycznych.

Jakie macie sposoby na pakowanie less waste? Możecie coś polecić?

5 comments

 1. Rzeczywiście tekturowe pudełka są rewelacyjne z punktu widzenia większości kotów. Coraz więcej sklepów pakuje swoje przesyłki w sposób przyjazny dla środowiska, niektóre ze względu na swoją misję, niemniej jednak nie zaszkodzi o to poprosić 🙂 O papierze Kraft nie wiedziałam, to przydatna dla mnie informacja, Dzięki.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Cieszę się, że któraś z tych informacji Ci się przyda 🙂 Ja długo nie wiedziałam, że skropaki są biodegradowalne. Myślałam, że bliżej im do styropianu, a tu takie miłe zaskoczenie 😉

   Polubione przez 1 osoba

 2. Tak naprawdę pakowanie produktu w sposób przyjazny dla środowiska nie jest takie trudne. Zarówno opakowanie samego produktu, jak i przygotowanie go do wysyłki to często świetna wizytówka firmy. Warto więc starać się, aby te opakowania były jak najbardziej ekologiczne.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Mi się często zdarza kupić coś u firmy, która sprzedaje produkt trochę drożej, ale co do której mam pewność, że zapakuje przesyłkę przyjaźnie dla środowiska 🙂

   Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: