Naprawianie ubrań i butów – co się da, gdzie to zrobić?

Pomimo tego, że nie umiem szyć ani naprawiać butów to kiedyś wydawało mi się, że potrafię ocenić, czy da się jeszcze daną rzecz odratować. Nie zaskoczę Was chyba, gdy napiszę, że byłam w błędzie.

Sneakers Spa

Pierwszy raz lampka w mojej głowie zapaliła się, gdy trafiłam na profil FB Sneakers Spa. Metamorfozy butów, którymi zakład szewski Sneakers Spa dzieli się ze światem poprzez FB naprawdę robią wrażenie. Warto je obejrzeć, jeśli macie chwilę. Wbrew nazwie, oferta jest szersza: dotyczy każdego rodzaju obuwia, toreb, można buty oddać tylko do czyszczenia lub skorzystać z usługi personalizacji. Czy takie rzeczy tylko w Sneakers Spa? No nie – u każdego świetnego szewca 🙂 . Tyle tylko, że ja wydawałam wyrok nie pytając wcześniej fachowca, czy istnieje coś takiego jak usługa renowacji.

Wosh Wosh

Innym przykładem nowoczesnego zakładu szewskiego jest Wosh Wosh. W ofercie ma np. ozonowanie, czyli profesjonalne usuwanie bakterii. Żałuję, że nie wiedziałam o takich miejscach w czasach, gdy intensywnie grałam w koszykówkę i moje buty regularnie potrzebowały terapii 😉 . I znowu, pewnie nie tylko Wosh Wosh oferuje usuwanie nieprzyjemnej woni, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby poszukać takiej usługi. Jeśli nie udawało mi się przywrócić butom neutralnego zapachu to je niestety wyrzucałam…

Cerowanie artystyczne

Po tych odkryciach, kiedy mój kot zrobił pazurem dziurę w nowej sukience (tak, sama się prosiłam – przecież dyndało 🙂 ) poszłam od razu do krawcowej. Bez problemu zaszyła uszkodzenie w cenie kilku złotych. Teraz nawet wiem, że takie zszycie dwóch kawałków tkaniny nazywa się renterowaniem 😉 . Zgłębiając temat trafiłam na coś, co wydaje mi się prawdziwym cudem ludzkich rąk, czyli cerowanie artystyczne. Podobno jest to najtrudniejsza usługa w krawiectwie. Cerowanie artystyczne „polega na uzupełnieniu uszkodzeń w tkaninie sposobem dokładnie takim, jakim został wykonany wzór przemysłowy”, jak możemy przeczytać na stronie zakładu Barbary Fiszer. Przyznam się, że w tej usłudze widzę nadzieję na naprawienie moich starych jeansów. Mają dziurę, a łata byłaby zbyt widoczna… Nie każdy zakład krawiecki oferuje cerowanie artystyczne, trzeba pytać.

UPDIWU

Dosyć ciekawym projektem wydaje mi się też upcycle – do it with us, czyli UPDIWU. Głównie specjalizują się w ratowaniu trwale poplamionych ubrań, które farbują i w ten sposób wyrównują kolor całej tkaniny. Drugim sposobem jest nanoszenie wzoru na poplamioną rzecz. No i oczywiście przywracają też życie wypłowiałej odzieży.

Jeszcze na koniec wspomnę o kilku zaletach jakie ma według mnie naprawianie ubrań i butów:

  • nie tracimy czasu na zakupach; szukanie, mierzenie, zastanawianie się – to wszystko czasochłonne czynności, których możemy uniknąć;
  • wspieramy mało popularne zawody rzemieślnicze;
  • oszczędzamy pieniądze; rzadko kiedy koszt naprawy dorównuje ceną lub przekracza cenę nowego produktu;
  • walczymy z problemem śmieci tekstylnych i szybkiej mody.

Czy słyszeliście o innych ciekawych metodach naprawiania ubrań i butów? Może znacie godne polecenia zakłady oferujące takie usługi?

2 comments

    1. Czytałam gdzieś ostatnio wyniki ankiety, że widać zmianę w naszym podejściu i znowu jesteśmy bardziej skłonni do napraw, a przez to rynek usług szewskich itp. się ożywia. Starych zakładów nie widać w Internecie – myślę, że to też jest powód, dla którego trudno jest znaleźć rzemieślników.

      Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: